úloha fyzioterapeuta

Čo je úlohou fyzioterapeuta a čo je úlohou ortopéda?

Často veľmi pomýlený koncept, ktorý má mnoho ľudí aj terapeutov je ten, že fyzioterapeut opravuje nejaké štrukturálne zmeny po operácii.

Štruktúra udáva funkciu a funkcia taktiež udáva to, ako sa bude štruktúra správať.

Ak idete na operačný stôl na plastiku ACL, alebo iné artroskopické operácie, úlohou ortopéda je „opraviť“ poškodenú štruktúru tak, aby udávala fyziologickú funkciu daného kĺbu. Priamo po operácii je rozsah pohybu úplne plný a daný  problém štrukturálne vyriešený, no cca 6 hodín po operácii nastáva zápalový proces spojený s traumou, ktorú telo počas operácie zažilo. Bohužial, naše telo nevie rozlíšiť, či sme boli na operačnom stole, alebo nám niekto rozrezal nožom koleno. Prichádza obmedzenie rozsahu pohybu, bolestivosť a opuch.  V tomto stave nastáva následná rehabilitácia, kedy primárnym cieľom je obnovenie fyziologického rozsahu pohybu. To, čo terapeut rieši, je práca s nervovým systémom a samotnou kapsulou operovaného kĺbu, ktorá je protektívne stiahnutá. My neopravujeme štruktúry, tie opravil ortopéd. Našou úlohou je zbaviť sa negatívnych následkov reparačnej operácie a to v čo najrýchlejšom čase aby sme predišli pooperačným komplikáciam a fibrózam operovaných tkanív.

Ak je vaša pooperačná fyzioterapia zložená len z pasívnych techník (rebox, cryoterapia atď.) a váš rozsah pohybu sa nezlepšuje, niekde robíte chybu. Prístup musí byť primárne aktívny s posilňovaním okolitých štruktúr operovaného kĺbu s kontinuálnym zväčšovaním rozsahu pohybu a obnovením prirodzenej/optimálnej kinematiky kĺbu. Následne je dôležité pacienta edukovať o ďalších možnostiach progresií cvičení pre čo najefektívnejší návrat do bežného života. Tu zohráva veľkú rolu individualizácia. Rehabilitácia profesionálneho športovca bude vyzerať inak ako rehabilitácia čerstvého dôchodcu kvôli iným nárokom a očakávaniam od pohybového aparátu. Preto neverte žiadnym predpísaným rehabilitáciám. Plán, rehabilácia a rekonvalescencia musia byť vždy individuálne, keďže každý jeden človek a organizmus je jedinečný a tým pádom aj intervencie, ktoré použijeme. Pre bežného človeka skončí rehabilitácia možno pri drepoch s vlastnou váhou a pri športovcovi pri rýchlych zmenách smeru alebo drepoch s ťažkých zatažením, kontext je potrebný pre efektívnu skladbu tréningového a rehabilitačného plánu s udržateľnými a dožadovanými výsledkami. Jednoduchšia cesta je preto nie vždy to, čo by ste mali vyhľadávať a to najmä ak ide o vaše zdravie. Pekný deň.